עריכת פטנטים

אם אדם או חברה המציאו פטנט ששווה לרשום אותו, יש לבצע בו עריכת פטנטים. תחום זה, מותנה בקבלת רישיון מרשות הפטנטים וסימני המסחר, על פי סעיף 142  לחוק. התנאים לקבלת רישיון זה מותנים בתואר מדעי או הנדסי ממוסד להשכלה גבוהה והתמחות בת שנתיים במשרד עורך פטנטים שעוסק במקצוע זה במשך שלוש שנים רצופות. יש לעמוד במבחני הרישוי של רשות הפטנטים, להיות תושב ישראל ולהיות בקיא במדגמים וסימני המסחר הקשורים בעיסוק זה.

העניין הוא, שלא כל מי שממציא רעיון או פטנט, הוא יתקבל בסופו של דבר ויירשם כפטנט אם אין ברעיון משהו חדשני או מקורי, פטנט שיהיה שונה ממה שמוכר עד היום, או כזה שיהיה בעל  רעיון מקורי ומועיל הפטנט או הרעיון לא יאושר ויתקבל כהמצאה לפטנט רשום.

מקצוע כגון עורך פטנטים אינו חייב ברישום בלשכה כלשהי

לא כמו עורכי הדין בישראל, אשר מיוצגים באמצעו לשכת עורכי הדין, מקצוע עריכת פטנטים אינו מחייב חברות בלשה כלשהי. יחד עם זאת, ישנם ארגונים שהחברות שלהם היא וולונטרית כגון אגודת עורכי הפטנטים. למעשה מקצוע זה, מלווה את יוצר הפטנט מניסוח הרעיון עצמו ודרך רישומו ברשויות המתאימות. קיים ליווי מטעם עורך הפטנט כגון מעקב והגנה אחר הפטנט גם כאשר הוא כבר יוצא לשוק החופשי. על עורך הפטנטים, להיות בקיא בדיני הקניין הרוחני, זכויות יוצרים, הגשת בקשות לרשויות, מידע טכנולוגי וכדומה.

מקצוע עריכת פטנטים קיים ברוב מדינות העולם, וישנם דינים מסוימים המסדירים את הזויות של עורך הפטנטים על פי החוקים של כל מדינה. עורך הפטנטים למעשה, מייצג לקוחות בפני משרד הפטנטים המקומי. עורך פטנטים, אינו מחויב בהשכלה משפטית רשמית , כי אם להשכלה טכנולוגית

מדוע משתלם לפנות לעורך פטנטים?

ללא ספק, כל אדם אשר הוגה רעיון שבסופו של דבר הופך להיות כפטנט, מעוניין לקבל את הקרדיט המגיע לו ולא רק בשל הרווחים שהוא יצבור מהמצאת הפטנט , היות וברגע שהפטנט יתחיל לצאת לשוק ויהיה נפוץ מהבחינה המסחרית. יש לוודא כי זכויות היוצרים וההכרה של הממציא, הינה הסיבה הראשונה והחשובה ביותר שיש לערוך את הפטנט באופן הנכון על פי חוק. כל משרד שעוסק בתחום עריכת פטנטים, מודע לעובדה, כי מפתחי הפטנטים בטוחים כי הרעיון או ההמצאה שהם הגו, עשויה לתרום בתחומים השונים והוא אף יקדם את האנושות, המדע או הטכנולוגיה. זהו ההיגיון והבסיס שעל פיו, כל משרד פטנטים עובד בכל המדינות ברחבי העולם.

יש לציין, כי רק פטנט, אשר יש בו מן החדשנות המוכחת שניתן להגיש ברישומים ותוצאות, רעיון נכון או המצאה שתתרום, עשויה להתפתח כפטנט. בעצם עורך פטנטים, הינו אוטוריטה שעשויה לסייע למי שמעוניין לרשום פטנט. עורכי פטנטים, יודעים לגבי הפורמט המקובל להגשת בקשה לפטנט מבחינת אופן רישומו. עורכי הפטנטים, משמשים כעדים בביהמ"ש בכל מה שקשור לתביעות בנושא הגנה על פטנטים או המצאות.