בקשה לביטול צוואה

צוואה של האדם היא במובנים מסוימים, מורשתו. כל אדם משאיר אחריו צוואה ויש לקיים אותה, בין אם זה באופן חומרי ובין אם זה באופן ערכי או מוסרי. הצוואה של כל אחד ואחת מאיתנו, היא בעצם הבקשה האחרונה שלהם, בקשה לה אנחנו נחשפים אחרי מותם. 

אך יש מקרים בהם אנחנו יכולים להגיש בקשה לביטול צוואה. כלומר, מקרים בהם אנחנו יכולים לפנות לבית המשפט בטענה שעליו לבטל את הצוואה שכן אסור לקיים אותה. מן הסתם, אנחנו צריכים להוכיח שיש סיבות לטיעונים שלנו, וכן אנחנו יכולים לעשות זאת רק אחרי שהאדם הסתלק מן העולם והצוואה נחשפה. 

לפני שנסביר מתי וכיצד עושים את זה, חשוב להדגיש שבדרך כלל הכוונה לביטול החלק שמתייחס לחלוקת הירושה, הנכסים הרכוש והכסף שעמד לרשותו. כלומר, לא מדובר פה על ביטול החלק שקשור להיבטים של קבורה וכדומה. במרבית המקרים, אלא אם כן זה מאוד קיצוני או כרוך בכך שאדם מסוים צריך לעשות משהו שאיננו מעוניין בכך, אז בית המשפט לא יתעסק בנושא וזו תהיה החלטה של המשפחה האם לכבד את בקשותיו או לא. 

מקרים של ביטול צוואה בכל הקשור לצד של הירושה הם לא נדירים. הם מתרחשים מעת לעת, כאשר יש חשש שהחלק הזה איננו באמת תואם את מה שבעל הצוואה התכוון ורצה או כאשר זה איננו תואם את המצב במציאות באופן מלא. 

באילו מקרים נרצה לבטל צוואה וכיצד נעשה זאת

יש מקרים מסוימים בהם נרצה להגיש בקשה לביטול צוואה. המקרה הקלאסי הוא, כשיש חשש שכותב הצוואה לא כתב אותה בשיקול דעת ולא כשהיה צלול. כלומר, הוא כתב את הצוואה בלחץ של גורם מסוים או כשהוא לא היה צלול בדעתו. זה מצב שקורה לא מעט עם אנשים מבוגרים, אנשים שאינם נמצאים בקו הבריאות, וייתכן שהם נתונים ללחץ של בני משפחה או מטפלים. 

יש מקרים בהם נרצה לבטל צוואה הדדית. כלומר, אם בני זוג חתמו צוואה משותפת, ואז התברר שצד אחד החליט לבטל אותה, אז גם הצד השני ירצה לבטל את החלק שלו, ויכול להיות שבני המשפחה עצמם יידרשו לבטל את הצוואה במקרה כזה. 

כמו כן, תוגש בקשה לביטול צוואה, אם נניח התברר שחלק מבני המשפחה איננה נכללים בה. מצב כזה הוא נפוץ, למשל, אם הצוואה כוללת רק חלק מהילדים ולא את כולם, אם היא איננה כוללת ילדים מחוץ לנישואים ועוד. 

בשביל להגיש בקשה כזו, יש לפנות עם עורך דין לבית המשפט, אפשר שכל המשפחה תטען לביטול צוואה ואפשר שרק חלק מבני המשפחה יעשו זאת. זה תלוי כמובן בסיטואציה ובסיבות שמובילות אותם לדרישה עבור ביטול הצוואה. בכל מקרה, יש להוכיח טיעונים רלוונטיים לכך.