שמאי דירות

כל מי שרכש אי פעם דירה או לחילופין, הציע בית למכירה מכיר את הצורך בשמאי דירות. שמאי דירות הוא זה שייתן את החותמת האחרונה על הנכס ואת ההערכה המקצועית בדבר הערך שלו. יש כאלה המנסים לחסוך בעלויות ועל כן הם יבקשו להתמודד בעצמם ללא עזרתו של שמאי. הם טועים טעות חמורה. ללא שמאי דירות, ממש לא מומלץ להתמודד בעסקאות הכוללים נכסי נדל"ן.

שמאי דירות יעריך את שווי הדירה

האדם הפשוט, רואה את הנכס והוא משווה אותו לנכסים אחרים הנראים פחות או יותר באותו המצב. על פי זה הוא יחליט האם נראה לו כי הנכס מוצע במחיר הוגן. הבעיה היא שלא תמיד המראה הנגלה לעין משקף את האמת. יותר מידי נכסים בעייתיים קיימים והרבה מאוד פעמים נופלים אנשים בעסקאות כאלה שעל פניו נראות להם בטוחות ואמינות אך בפועל מתברר כי הנכסים הללו הם בעייתיים מאוד. לא פעם קורה וההשקעה כולה יורדת לטמיון והעסקה כולה מתבררת כעסקת קש.

האם הדירה בטוחה?

אחת השאלות הבוערות ביותר בעת רכישה של נכס היא השאלה בדבר הבטיחות של הנכס. ישנם יותר מידי נכסים בעייתיים שהמוכר לא יספר על הבעייתיות שלהם לקונה העתידי. הוא יגלה אותם בעצמו אחר כך. הבעיה היא שכאשר הוא כבר יגלה אותם, יהיה זה מאוחר מידי. כך לדוגמא ישנם נכסים שהם משועבדים, יש נכסים שיש עליהם הערת אזהרה, יש דירות עם בעיות מבחינת רישיונות או דירות עם תיקים בבית המשפט. ברור שיש לברר את כל הדברים הללו מראש ולוודא כי מדובר בנכס שהוא נקי לגמרי מכל שיעבוד.

האם הדירה מתאימה לסביבה?

אין דירה שעומדת בפני עצמה. כל דירה נמצאת בתוך סביבה שלמעשה משפיעה עליה. יש את המבנים מסביב, יש את הבתים, יש את מבני הציבור ויש את האוכלוסייה המסוימת במקום וכל אלו משפיעים מאוד על איכות הנכס ולמעשה על הערך הכללי שלו.

כדי לוודא כי הנכס אכן יענה על הדרישות ואכן יעניק לנו מענה מושלם, חובה להיעזר בשמאי דירות. רק כך ניתן להתקדם בצעדים בטוחים לחתימת החוזה.