טיפול בחרדות

הרבה מאוד אנשים מוצאים את עצמם מתמודדים עם חרדות באופן יומיומי או באופן מזדמן. אותן חרדות יכולות להשפיע עליהם בצורות שונות, להשפיע על שגרת החיים שלהם, ובמובנים רבים אפילו לנהל אותם.

על מנת לדעת כיצד לטפל בחרדות ואיזה טיפול יכול לעזור, צריך להבין מה זו חרדה וכיצד היא משפיעה עלינו באופן אישי. הרבה מאוד אנשים נוטים להתבלבל בין פחד לבין חרדה, לא פעם הם נוטים לייחס לפחד מסוים תחושה של חרדה, אף על פי שזה לא דומה, לא בתחושה וגם לא במשמעות הפנימית.

מצב של חרדה, נוצר כאשר אנחנו חשים שיתוק מסוים, בין אם זה שיתוק פיזי או נפשי, כשאנחנו נדרשים להתמודד עם סיטואציה או לבצע דבר מסוים. יש  אנשים שחווים חרדה לפני שהם צריכים לעשות מבחנים, יש אנשים שמתמודדים עם חרדות כאשר הם נדרשים לעמוד מול קהל ולדבר, וכן אפשר למצוא מקרים של חרדות בחיי הזוגיות והמשפחה, בקריירה, ובמקרים מסוימים בחיים. ישנם אנשים שמתמודדים עם חרדות אשר מופיעות בלי קשר לסיטואציה מסוימת אלא בעקבות מועקה פנימית שמצטברת בתוכם, מתחים, לחצים ודברים אחרים שגורמים לכך.

טיפול בחרדות הוא דבר לא פשוט ועל כן הוא חייב להתבצע על ידי איש מקצוע. הטיפול מתבסס גם על ההיבט הפסיכולוגי וגם על ההיבט הפיזי. כאן טמון במובן מסוים ההבדל בין פחד לחרדה. חרדה נובעת מעניין הרבה יותר עמוק, הרבה יותר רגשי, וכן יש לה השפעה פיזית עלינו, בין אם זה באותו שיתוק שלא מאפשר לנו לפעול, בין אם זה בזיעה קרה, בכי, כאבי בטן, כאבי ראש ודברים אחרים שיכולים להופיע, לעיתים אנחנו לא מודעים לכך ולא מודעים לקשר. אחד המאפיינים הבולטים של התקף חרדה הוא זיעה וקשיי נשימה.

כיצד מתבצע בטיפול בחרדות

כאמור, טיפול בחרדה מתחלק בין הצד הפיזי לצד הנפשי. הצד הפיזי נועד למנוע מצבים של זיעה, קשיי נשימה והיבטים אחרים. בשביל לטפל בחרדה מזווית זו, צריך לטפל בהיבט הנפשי. למשל, להבין מדוע אנחנו מתמודדים עם חרדה, מה מוביל לכך, האם קיים גירוי מסוים, האם זה נובע ממצב ספציפי או שמא זה עניין כללי, מתח, לחץ או דבר אחר שגורם לנו להרגיש בחרדה.

מאחר וחרדות גם גורמות הרבה פעמים לחוסר ריכוז, מצב בו המוח טרוד במחשבות שונות, בעיקר שליליות ומפחידות, הרי שהטיפול יתייחס גם להיבטים אלו. הוא ינסה לאפשר לנו להתמודד עם הסיטואציות האלה, על מנת שנוכל לדעת מה לעשות כאשר זה קורה, כאשר אנחנו צריכים להתרכז אך לא יכולים, או כאשר המוח מתמלא במחשבות שליליות שעלולות להשפיע עלינו.

חשוב להדגיש, תהליך הטיפול הוא ממושך ויהיו בו לא מעט נפילות, אך אם הוא מתבצע בצורה מקצועית, בסופו של דבר נקבל את הכלים כיצד להתמודד עם החרדה שלנו בצורה טובה.