מפוחי איוורור – לשם מה צריך אותם ומה צריך לדעת על התקנתם

בלא מעט בתי עסק, מפעלים, בתי מלאכה, מסעדות, בתי קפה, אנחנו נוכל למצוא בתוך המבנה בו מתבצעת העבודה, תהליך הייצור עצמו, מפוחים גדולים, אשר מחוברים אליהם מאווררים בסדרי גודל שונים.

מדובר על מפוחים תעשייתיים אשר יש להם מטרה אחת, עיקרית, להוציא אוויר מלוכלך ולהכניס אוויר נקי למקום. יהיה יותר נכון לומר שמטרת אותם מפוחים היא לייצר סירקולציה של אוויר במקום, כך שהאוויר במקום לא יישאר עומד אלא יתחלף באוויר חדש. לשם כך בדיוק יוצרים בתוך המפוח גם מאורר. בצורה כזו, יש מה שקולט האוויר ומוציא אותה חוצה, ויש מה שמכניס אוויר חדש בעוצמה מתאימה.

על פניו, היינו יכולים לחשוב שלשם כך אפשר לפתוח חלון נניח. אך זה לא מדויק. לא במקרה אותם מפוחים עם מאווררים נמצאים במבנים תעשייתיים, שכן הרבה פעמים המקום בו מתבצע תהליך הייצור שדורש סירקולציה של אוויר, הוא מקלט או חדר אחר נטול חלונות, בוודאי אם מדובר בחדרים סגורים, מה עוד שלא תמיד זה אפשרי טכנית. צריך להדגיש כאן עוד נקודה, המפוחים האלה נבנים וממוקמים לצורך מסוים. כלומר, המטרה היא לא רק לאוורר את המקום, אלא זה הרבה מעבר לכך.

בשביל להבין איך ואיפה אמורים להתקין מפוחי איוורור, צריך להבין תחילה לשם מה הם משרתים אותנו. הדוגמא הטובה ביותר היא, אם נניח אנחנו עובדים במטבח תעשייתי, אפשר להניח שיהיה בו הרבה מאוד עשן, הרבה מאוד אדים, הצטברות של ריחות ועוד.

על מנת להימנע מכל זה ולאפשר עבודה ברמה סבירה, וכן לאפשר לנו לשמור על בריאות העובדים, אזי שאנחנו צריכים להתקין מפוחים שידעו ללקט את האוויר ומצד שני להכניס אל המקום אוויר נקי יותר. הכל בתהליך מהיר, מואץ. זה לא דומה לפתיחה של חלון, אשר לא בהכרח ינדף את האוויר המלוכלך ולא יכול להאיץ כניסה של אוויר חדש ונקי.

איפה וכיצד אנחנו אמורים להתקין מפוחים

באופן טבעי, אנחנו נתקין מפוחי אוורור, במקומות מאוד ספציפיים. לא בכל מקום יש צורך בכך. כן, נידרש להתקין מפוחים כאלו, למשל, במקומות סגורים שאין לנו אפשרות להשתמש במערכות אחרות, אך בדרך כלל אנחנו נתקין את המפוח במקומות כמו למשל, מטבחים, חדרי ייצור, חדרים בהם יש מכונות שפולטות עשן, מקומות בהם העבודה מתבצעת בטמפרטורות גבוהות ועוד.

אנחנו נתקין את המאוורר על הקיר או בתקרה, כאשר המפוח יצא החוצה דרך קיר חיצוני או דרך התקרה. זו מערכת אחת שאמורה לעבודה ביחד, כפי שניתן להבין. חשוב להקפיד ולשים, שהמערכת עובדת בצורה תקינה כל הזמן. לשם כך יש לנקות את המפוח מעת לעת, בוודאי אם מדובר במערכת אשר חשופה, למשל, לתנאי מזג אוויר, לציפורים או אלמנטים אחרים שיכולים ללכלך אותה.

בשביל להתקין מערכת כזו בצורה נכונה, אנחנו צריכים לתכנן את המקום באופן נכון ומדויק. מן הסתם, יהיה הרבה יותר הגיוני אם אנחנו נתקין את המערכת בעת תהליך התכנון והעיצוב של המקום ולא בשלבים מאוחרים יותר. מצד שני, אנחנו צריכים לקחת בחשבון, ייתכן מאוד שיהיה שינויים במהלך הזמן, ייתכן מאוד שאנחנו נידרש לבצע התאמות שונות. מן הסתם, זה ידרוש מאיתנו גם להתאים את המפוחים לצרכים שלנו.

למשל, אם אנחנו נגדיל את קצב הייצור ונשתמש בעוד כלים, עוד מכונות, אז אין לנו ברירה אלא להוסיף מתקנים נוספים, להוסיף עוד מפוחים, בשביל שנוכל ליהנות מתנאי עבודה הרבה יותר נוחים ובריאים.