אשרת כניסה לישראל לעובדים זרים

מדינת ישראל בשנות התשעים עברה שינוי מהותי בשוק העבודה. אחרי שנים רבות בהן היא העסיקה עובדים פלשתינאים בתחומים שונים, החלה באותה תקופה להחליף אותם בעובדים זרים ממדינות שונות, בפרט תאילנד, פיליפינים, הודו, רומניה ומדינות אחרות.

ההסבר לכך היה, שמטעמי ביטחון עדיף להעסיק עובדים מאותם מדינות, מה עוד שהשכר שלהם הוא הרבה יותר נמוך, בהתאם המעסיקים יכלו לייצר רווחים משמעותיים יותר, ולכן גם המחירים לצרכן ירדו בהתאם.

אשרת כניסה לישראל – מי יכול לקבל?

בדומה למדינות אחרות אשר מאפשרות לעובדים זרים לעבוד בשטחן, הרי שגם ישראל, מחייבת כל עובד להשיג אשרת עבודה. רק בעזרתה הוא יכול להיכנס ארצה באופן חוקי ולעבוד. כלומר, תיירים מן השורה, שמבקשים לעבוד בישראל, לא יכולים לעשות זאת אלא אם הם מקבלים אשרת עבודה.

המדינה נוקטת בקו זה, הוא מאוד פשוט, למנוע מצב שכל תייר אשר יגיע לארץ, יישאר לעבוד בה, מה שיכול לפגוע בשוק העבודה הישראלי, וכן בהיבטים אחרים. לכן המדינה קבעה שכל מי שמגיע מחוץ למדינה ורוצה לעבוד בשטחה, חייב שתהיה לו אשרת עבודה.

אשרת כניסה לישראל ועבודה בשטחה, ניתנת לעובדים במצבים מסוימים. ישנם מקרים בהם האשרה היא ספציפית, עבור עובד מסוים, למשל אם מדובר בעובדים שעושים רילוקיישן או ספורטאים שאמורים לשחק בקבוצות ישראליות. במקרה של עובדים זרים בחקלאות או בתחומים אחרים, ניתנת אשרה לחברה קבלנית והיא קובעת מי יקבל אותה, על פי תנאים מסוימים.

עורך דין לענייני הגירה לישראל

כל מי שמבקש לקבל אשרת כניסה לישראל ואיננו יכול, או שהוא מבקש להישאר בישראל מסיבות מסוימות ואיננו מורשה, יכול לפנות אל עורך דין לענייני הגירה בישראל, שיפעל עבורו. הוא יעשה זאת מול הרשויות או בבית המשפט, במטרה לשנות את ההחלטה לגביו.

הרבה פעמים המדינה מסרבת להעניק אשרת כניסה, למשל אם מדובר בגורמים שעלולים לסכן את מדינת ישראל, על פי תפיסתה, או אנשים שיש לגביהם חשד פלילי. ישנם מקרים, בהם המדינה מסרבת להעניק אשרת כניסה עקב דרישות של מדינות אחרות למנוע זאת.

מה החשיבות של אשרות כניסה

ישנן מדינות שמוכנות לתת אשרות כניסה לכל אחד, בלי הגבלה. כך היה גם בעבר במדינות רבות. זה מה שיצר הגירה המונית אל מדינות מסוימות. היתרון הוא, כך צמחו מדינות וחברות. החיסרון, ייתכן מאוד שאותם מהגרים יהפכו לנטל כלכלי על המדינה וכן הם עלולים לשנות ולפגוע במרקם החברתי.

לישראל חשוב לשלוט בכך ולא לאפשר לכל אחד לקבל אשרת כניסה, בין אם זה מסיבות כלכליות ובין אם זה על מנת למנוע מצב שהמאזן הדמוגרפי ישתנה. על מנת למנוע מצב בו הרוב היהודי ייאבד, הרי שהמדינה מחייבת כל מי שרוצה להיכנס אליה, ובפרט לעבוד בשטחה, לקבל אשרת כניסה.