תפילין

בביתו של כל גבר יהודי מאמין, בין אם הוא אדם מסורתי ובוודאי אם הוא אדם דתי, אפשר למצוא תפילין אשר משרת אותו בכל עת כשהוא רוצה להתפלל. כידוע, נהוג להניח תפילין בבוקר וכן במהלך היום, בין אם זה לצורך תפילה או לצורך קבלת ברכות מסוימות.

נערים יהודים מקבלים את התפילין הראשון שלהם, כשהם מגיעים לגיל 13, ועליהם לעלות לתורה במסגרת בר מצווה. מי שאיננו מקבל, יכול לקנות תפילין בחנויות למוצרי קודש וכן באתרי אינטרנט העוסקים במכירת מוצרים אלו.

כיצד קונים תפילין בצורה נכונה

קניית תפילין היא לא דבר מורכב, שכן כל הדוגמאות הן דומות. התפילין מגיע בצורה מרובעת, כאשר ממנה מסתלסלים אותן רצועות אשר יש ללפלף סביב היד או הראש. הריבוע עצמו, מיועד להנחה הן ביד והן בראש, על פי סוג התפילין.
כאשר רוכשים תפילין, יש לוודא שהמידות יהיו מדויקות. במקרה של תפילין יד מדובר על 33.3 על 33.2 מ"מ, בעוד שתפילין ראש הוא 34.1 על 33.8 מ"מ. ההקפדה על דיוק הריבוע, נובע מהלכה של רש"י מנחות (לה,א) "שיהיה ריבוען מכוון ארכו כרחבו".

מדוע התפילין הוא מרובע?

בדרך כלל לכל פעולה יש הלכה מסוימת, ספציפית. אך במקרה של שאלה זו, אין הלכה ספציפית. מומחים סבורים שהיא נכללת בין "הלכה למשה מסיני" כלומר, אין הלכה כתובה אלא הלכה שנמסרה בעל פה, עברה מהאל למשה במעמד הר סיני וממנה עברה מדור לדור.

יחד עם זאת, ישנם פירושים שונים, בין אם זה בספר הזוהר או במקומות אחרים, שמסבירים בין היתר, שתפילין אמור להיות מרובע, בגלל הפסוק "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם", כלומר, מדובר במשכן של האל, בו הוא שוכן, והטענה הרווחת היא שה-ם בתוכם, מתייחס לצורה המרובעת.

הקשר בין תפילין לבריאת עולם

כידוע, ההלכה מלמדת שהעולם נברא על ידי אלוהים בשישה ימים וכפי שנאמר בתלמוד ירושלים "אין מרובע מששת ימי בראשית". כלומר, אלוהים לא ברא שום דבר מרובע. משמעות משפט זה, שהאל לא ברא עולם מושלם.
עצם זה שהתפילין חייב להיות מרובע, מלמד שאנחנו צריכים לתקן את העולם. אנחנו באנו לכאן להשלים את המציאות, להשלים את מה שאלוהים לא יצר ולהשכין בו את האלוהות. נוכל לעשות זאת דרך תפילה ושימוש בתפילין מרובע.

כיצד קונים תפילין?

על מנת שנוכל להתפלל בכל מקום בו נשהה, בכל מקום בעולם ובכל זמן, אנחנו צריכים לקחת איתנו תפילין וטלית. נוכל לרכוש אותם, כאמור, בחנויות למוצרי קודש. חשוב לעשות זאת בחנות של יהודים מאמינים, אשר מכירים את ההלכה היטב ויכולים למכור לנו את מה שאנחנו צריכים בצורה נכונה.

לצורך קניית תפילין, מוטב להתייעץ עם גורמים מומחים, על מנת לרכוש פריטים מתאימים על פי ההלכה היהודית, בהתאם למה שצריך בשביל להתפלל בצורה נכונה ומכובדת.