עבודה בגובה

עבודות רבות מתבצעות במקומות גבוהים כאשר העובד נעזר במתקנים שונים המעלים אותו לנקודה בה הוא צריך לבצע משימתו. במקרים אחרים, הוא חייב לטפס אל הנקודה, יש מקומות אשר אין בהם מעקים המגנים עליו ועוד. נושא הבטיחות חשוב בכל סוג של עבודה, והוא מקבל משנה חשיבות כאשר העובד אינו ניצב על קרקע בטוחה ויציבה. המוסד לבטיחות וגהות קבע סדרת תקנות המחייבת את העובדים והמנהלים. היא מתייחסת לסוגי עבודה בגובה, על סולמות, על תרנים, לגבי עבודות המבוצעות על ידי סנפליג ועוד.

יישום התקנות חל על המעסיקים והם אלו שאף חייבים לרכוש עבור עובדיהם את האביזרים הדרושים, לצייד אותם בסולמות ובמתקני הגבהה תקניים ובטיחותיים, לבצע את העבודות על פי הוראות הבטיחות הנדרשות לקיים הדרכה והסברה בנושא  ועוד. האינטרס לשמור על בריאות עובדיהם חשוב מאוד. למען ביטחונם, כדי למנוע תאונות עבודה המחייבות חקירות. כדי להימנע מתביעות משפטיות כתוצאה מנכויות הנגרמות לעובד, על מנת שלא תהיינה היעדרויות הפוגעות ברצף עבודה תקין ועוד.

מומחי בטיחות לעבודות מסוכנות ועבודות בגובה יכולים לסייע להם בארגון מערך עבודה מסודר ובטיחותי ויכולים ללוות אותם לאורך כל השנה ובכל עת. הם ימליצו על רכישת סולמות תקניים בעלי שלבים חזקים, מתקני הרמה עם מעקות ומנגנוני בטיחות שונים, על ציוד בטיחות דוגמת: קסדות, רתמות בטיחות, חבלים, קרבינות, בולמי נפילה, ערכות לעבודה בגובה ועוד. בנוסף, הם יקפידו על כללי עבודה בטוחים, דוגמת הימנעות מעמידה על גגות שבירים שאינם יציבים, מרחק עבודה תקני מכבלי חשמל,  על מרחק של לפחות שני מטר משולי הגג נטול מעקה ועוד.

בעבודות מסוכנות במיוחד יהיה צורך בשני עובדים כאשר האחד עובד בגובה והשני משגיח ומכוון ומהקרקע, יש תקנות לגבי זווית הנטייה בעת העבודה, לגבי ירידה וטיפוס על סולם, עבודות סנפלינג ועוד.  מפעלים רבים מעסיקים קציני בטיחות מטעמם אשר עברו הכשרות  בתחום וקבלו תעודות מתאימות. יחד עם זאת, לרבים מהם  יש צורך בקבלת שירות של חברת בטיחות היכולה להכין מערכי עבודה ולפקח עליהם. מומלץ שכל חברה תהיה בעלת מוניטין ועם ידע וניסיון מצטברים בתחום.